Grammys 2022: Full List of Winners

Grammy, Grammy Awards, full list of Grammy Awards winners
Grammy Awards Winner
After a two-month delay, the Grammys are finally here.

Here’s the full list of 2022 Grammy Award winners:

Record of the Year

“Leave the Door Open” – Silk Sonic (WINNER)
Dernst “D’Mile” Emile II and Bruno Mars, producers; Serban Ghenea, John Hanes and Charles Moniz, engineers/mixers; Randy Merrill, mastering engineer

Album of the Year

“We Are” – Jon Batiste (WINNER)
Craig Adams, David Gauthier, Braedon Gautier, Brennon Gautier, Gospel Soul Children Choir, Hot 8 Brass Band, PJ Morton, Autumn Rowe, Zadie Smith, St. Augustine High School Marching 100 and Trombone Shorty, featured artists; Jon Batiste, Mikey Freedom Hart, King Garbage, Kizzo, Sunny Levine, Nate Mercereau, David Pimentel, Ricky Reed, Autumn Rowe, Jahaan Sweet and Nick Waterhouse, producers; Batiste, Russ Elevado, Mischa Kachkachishvili, Kizzo, Joseph Lorge, Manny Marroquin, Pimentel, Reed, Jaclyn Sanchez, Matt Vertere, Marc Whitmore and Alex Williams, engineers/mixers; Andrae Alexander, Troy Andrews, Batiste, Zach Cooper, Vic Dimotsis, Eric Frederic, Kizzo, Levine, Steve McEwan, Morton, Rowe and Mavis Staples, songwriters; Michelle Mancini, mastering engineer

Song Of The Year

“Leave the Door Open” (WINNER)
Brandon Anderson, Christopher Brody Brown, Dernst Emile II & Bruno Mars, songwriters (Silk Sonic)

Best New Artist

Olivia Rodrigo (WINNER)

Field 1 – Pop
Best Pop Solo Performance


“Drivers License” (WINNER)
Olivia Rodrigo

Best Pop Duo/Group Performance


“Kiss Me More” (WINNER)
Doja Cat Featuring SZA

Best Traditional Pop Vocal Album

“Love For Sale” (WINNER)
Tony Bennett & Lady Gaga

Best Pop Vocal Album

“Sour” (WINNER)
Olivia Rodrigo

Field 2 – Dance/Electronic Music
Best Dance/Electronic Recording



“Alive” (WINNER)
Rüfüs Du Sol

Best Dance/Electronic Music Album

“Subconsciously” (WINNER)
Black Coffee


Field 3 – Contemporary Instrumental Music

Best Contemporary Instrumental Album

“Tree Falls” (WINNER)
Taylor Eigsti


Field 4 – Rock
Best Rock Performance


“Making a Fire” (WINNER)
Foo Fighters

Best Metal Performance

“The Alien” (WINNER)
Dream Theater


Best Rock Album


“Medicine at Midnight” (WINNER)
Foo Fighters


Best Rock Song

“Waiting on a War” (WINNER)
Dave Grohl, Taylor Hawkins, Rami Jaffee, Nate Mendel, Chris Shiflett and Pat Smear, songwriters (Foo Fighters)

Field 5 – Alternative
Best Alternative Music Album



“Daddy’s Home” (WINNER)
St. Vincent

Field 6 – R&B
Best R&B Performance



“Leave the Door Open” (WINNER – TIE)
Silk Sonic

“Pick Up Your Feelings” (WINNER – TIE)
Jazmine Sullivan

Best Traditional R&B Performance


“Fight for You” (WINNER)
H.E.R.


Best Progressive R&B Album

“Table for Two” (WINNER)
Lucky Daye


Best R&B Song


“Leave the Door Open” (WINNER)
Brandon Anderson, Christopher Brody Brown, Dernst Emile II and Bruno Mars, songwriters (Silk Sonic)

Best R&B Album

“Family Ties” (WINNER)
Baby Keem featuring Kendrick Lamar


Best Melodic Rap Performance


“Hurricane” (WINNER)
Kanye West featuring the Weeknd and Lil Baby

Best Rap Album

“Call Me If You Get Lost” (WINNER)
Tyler, the Creator


Best Rap Song


“Jail” (WINNER)
Dwayne Abernathy, Jr., Shawn Carter, Raul Cubina, Michael Dean, Charles M. Njapa, Sean Solymar, Kanye West and Mark Williams, songwriters (Kanye West featuring Jay-Z)


Field 8 – Country
Best Country Solo Performance



“You Should Probably Leave” (WINNER)
Chris Stapleton

Best Country Duo/Group Performance

“Younger Me” (WINNER)
Brothers Osborne

Best Country Album


“Starting Over” (WINNER)
Chris Stapleton

Best Country Song


“Cold” (WINNER)
Dave Cobb, J.T. Cure, Derek Mixon and Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)

Field 9 – New Age
Best New Age Album


“Divine Tides” (WINNER)
Stewart Copeland and Ricky Kej


Field 10 – Jazz
Best Jazz Vocal Album



“Songwrights Apothecary Lab” (WINNER)
Esperanza Spalding

Best Improvised Jazz Solo


“Humpty Dumpty (Set 2)” (WINNER)
Chick Corea

Best Jazz Instrumental Album


“Skyline” (WINNER)
Ron Carter, Jack DeJohnette and Gonzalo Rubalcaba

Best Large Jazz Ensemble Album


“For Jimmy, Wes and Oliver” (WINNER)
Christian McBride Big Band

Best Latin Jazz Album

“Mirror Mirror” (WINNER)
Eliane Elias with Chick Corea and Chucho Valdés


Field 11 – Gospel/Contemporary Christian Music
Best Gospel Performance/Song



“Never Lost” (WINNER)
CeCe Winans
Chris Brown, Steven Furtick and Tiffany Hammer, songwriters


Best Contemporary Christian Music Performance/Song

“Believe for It” (WINNER)
CeCe Winans
Dwan Hill, Kyle Lee, CeCe Winans and Mitch Wong, songwriters


Best Gospel Album

“Believe for It” (WINNER)
CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album

“Old Church Basement” (WINNER)
Elevation Worship and Maverick City Music

Best Roots Gospel Album

“My Savior” (WINNER)
Carrie Underwood

Field 12 – Latin
Best Latin Pop Album


“Mendó” (WINNER)
Alex Cuba


Best Música Urbana Album


“El Último Tour Del Mundo” (WINNER)
Bad Bunny

Best Latin Rock or Alternative Album


“Origen” (WINNER)
Juanes


Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

“A Mis 80’s” (WINNER)
Vicente Fernández

Best Tropical Latin Album

“Salswing!” (WINNER)
Rubén Blades y Roberto Delgado & Orquesta


Field 13 – American Roots Music
Best American Roots Performance


“Cry” (WINNER)
Jon Batiste

Best American Roots Song

“Cry” (WINNER)
Jon Batiste and Steve McEwan, songwriters (Jon Batiste)

Best Americana Album

“Native Sons” (WINNER)
Los Lobos

Best Bluegrass Album

“My Bluegrass Heart” (WINNER)
Béla Fleck

Best Traditional Blues Album


“I Be Trying” (WINNER)
Cedric Burnside


Best Contemporary Blues Album

“662” (WINNER)
Christone “Kingfish” Ingram

Best Folk Album

“They’re Calling Me Home” (WINNER)
Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi

Best Regional Roots Music Album

“Kau Ka Pe’a” (WINNER)
Kalani Pe’a

Field 14 – Reggae
Best Reggae Album


“Beauty in the Silence” (WINNER)
SOJA


Field 15 – Global Music
Best Global Music Performance


“Mohabbat” (WINNER)
Arooj Aftab


Best Global Music Album

“Mother Nature” (WINNER)
Angélique Kidjo


Field 16 – Children’s
Best Children’s Music Album


“A Colorful World” (WINNER)
Falu


Field 17 – Spoken Word
Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)


“Carry On: Reflections for a New Generation from John Lewis” (WINNER)
Don Cheadle

Field 18 – Comedy
Best Comedy Album


“Sincerely Louis CK” (WINNER)
Louis C.K.

Field 19 – Musical Theater
Best Musical Theater Album


“The Unofficial Bridgerton Musical” (WINNER)
Emily Bear, producer; Abigail Barlow and Emily Bear, composer and lyricist (Barlow and Bear)


Field 20 – Music for Visual Media
Best Compilation Soundtrack For Visual Media


Best Score Soundtrack For Visual Media

“The Queen’s Gambit” (WINNER – TIE)
Carlos Rafael Rivera, composer

“Soul” (WINNER – TIE)
Jon Batiste, Trent Reznor and Atticus Ross, composers

Best Song Written For Visual Media

“All Eyes on Me” (from Bo Burnham: Inside) (WINNER)
Bo Burnham (Bo Burnham)


Field 21 – Composing/Arranging
Best Instrumental Composition


“Eberhard” (WINNER)
Lyle Mays, composer (Lyle Mays)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

“Meta Knight’s Revenge (From “Kirby Super Star”)” (WINNER)
Charlie Rosen and Jake Silverman, arrangers (The 8-Bit Big Band featuring Button Masher)


Best Arrangement, Instruments and Vocals

“To The Edge of Longing (Edit Version)” (WINNER)
Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza, Czech National Symphony Orchestra and Julia Bullock)


Field 22 – Package, Notes, and Historical
Best Recording Package


“Pakelang” (WINNER)
Li Jheng Han and Yu, Wei, art directors (2nd Generation Falangao Singing Group and the Chairman Crossover Big Band)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

“All Things Must Pass: 50th Anniversary Edition” (WINNER)
Darren Evans, Dhani Harrison and Olivia Harrison, art directors (George Harrison)

Best Album Notes


“The Complete Louis Armstrong Columbia and RCA Victor Studio Sessions 1946-1966” (WINNER)
Ricky Riccardi, album notes writer (Louis Armstrong)


Best Historical Album

“Joni Mitchell Archives, Vol. 1: The Early Years (1963-1967)” (WINNER)
Patrick Milligan and Joni Mitchell, compilation producers; Bernie Grundman, mastering engineer (Joni Mitchell)

Field 23 – Production
Best Engineered Album, Non-Classical


“Love for Sale” (WINNER)
Dae Bennett, Josh Coleman and Billy Cumella, engineers; Greg Calbi and Steve Fallone, mastering engineers (Tony Bennett and Lady Gaga)

Producer Of The Year, Non-Classical

Jack Antonoff (WINNER)
• Chemtrails Over the Country Club (Lana Del Rey) (A)
• Daddy’s Home (St. Vincent) (A)
• Gold Rush (Taylor Swift) (T)
• Sling (Clairo) (A)
• Solar Power (Lorde) (A)
• Take the Sadness Out of Saturday Night (Bleachers) (A)


Best Remixed Recording

“Passenger” (Mike Shinoda remix) (WINNER)
Mike Shinoda, remixer (Deftones)

Best Immersive Audio Album

“Alicia” (WINNER)
George Massenburg and Eric Schilling, immersive mix engineers; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Ann Mincieli, immersive producer (Alicia Keys)

Best Engineered Album, Classical

“Chanticleer Sings Christmas” (WINNER)
Leslie Ann Jones, engineer (Chanticleer)

Producer Of The Year, Classical

Judith Sherman (WINNER)
• Alone Together (Jennifer Koh) (A)
• Bach & Beyond Part 3 (Jennifer Koh) (A)
• Bruits (Imani Winds) (A)
• Eryilmaz: Dances Of The Yogurt Maker (Erberk Eryilmaz & Carpe Diem String Quartet) (A)
• Fantasy – Oppens Plays Kaminsky (Ursula Oppens) (A)
• Home (Blythe Gaissert) (A)
• Mendelssohn, Visconti & Golijov (Jasper String Quartet & Jupiter String Quartet) (A)
• A Schubert Journey (Llŷr Williams) (A)
• Vers Le Silence – William Bolcom & Frederic Chopin (Ran Dank) (A)

Field 24 – Classical
Best Orchestral Performance


“Price: Symphonies Nos. 1 & 3” (WINNER)
Yannick Nézet-Séguin, conductor (Philadelphia Orchestra)


Best Opera Recording


“Glass: Akhnaten” (WINNER)
Karen Kamensek, conductor; J’Nai Bridges, Anthony Roth Costanzo, Zachary James and Dísella Lárusdóttir; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

“Janáček: Cunning Little Vixen”
Simon Rattle, conductor; Sophia Burgos, Lucy Crowe, Gerald Finley, Peter Hoare, Anna Lapkovskaja, Paulina Malefane, Jan Martinik and Hanno Müller-Brachmann; Andrew Cornall, producer (London Symphony Orchestra; London Symphony Chorus and LSO Discovery Voices)

Best Choral Performance

“Mahler: Symphony No. 8, ‘Symphony Of A Thousand'” (WINNER)
Gustavo Dudamel, conductor; Grant Gershon, Robert Istad, Fernando Malvar-Ruiz and Luke McEndarfer, chorus masters (Leah Crocetto, Mihoko Fujimura, Ryan McKinny, Erin Morley, Tamara Mumford, Simon O’Neill, Morris Robinson and Tamara Wilson; Los Angeles Philharmonic; Los Angeles Children’s Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children’s Chorus and Pacific Chorale)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

“Beethoven: Cello Sonatas – Hope Amid Tears” (WINNER)
Yo-Yo Ma and Emanuel Ax

Best Classical Instrumental Solo

“Alone Together” (WINNER)
Jennifer Koh

Best Classical Solo Vocal Album

“Mythologies” (WINNER)
Sangeeta Kaur and Hila Plitmann (Virginie D’Avezac De Castera, Lili Haydn, Wouter Kellerman, Nadeem Majdalany, Eru Matsumoto and Emilio D. Miler)

Best Classical Compendium

“Women Warriors – The Voices Of Change” (WINNER)
Amy Andersson, conductor; Amy Andersson, Mark Mattson and Lolita Ritmanis, producers

Best Contemporary Classical Composition

“Shaw: Narrow Sea” (WINNER)
Caroline Shaw, composer (Dawn Upshaw, Gilbert Kalish and Sō Percussion)

Field 25 – Music Video/Film
Best Music Video


“Freedom” (WINNER)
Jon Batiste
Alan Ferguson, video director; Alex P. Willson, video producer


Best Music Film

“Summer of Soul” – (Various Artists) (WINNER)
Ahmir “Questlove” Thompson, video director; David Dinerstein, Robert Fyvolent & Joseph Patel, video producers

Category: Entertainment
Tag: Grammy, Grammy Awards, full list of Grammy Awards winners
Written by Omooba Alekuwodo
Published 4/4/2022 6:11:53 AM


Make Donation for Chikdren

Never miss out on future posts by following us

How would you react to this story?
Thump Up Thumb Down
Thumb Up Thumb Up
0 0

   


Hey!
You cannot submit comment on this topic because you are not currently login. You can choose to Login or Create an Account then you are good to join The Tableshakerss. However, you can choose to comment


Most Recent Comments         Load More Comments